Aktualności

Centrum dawnego miasteczka Pruchnik (powiat jarosławski) zachowało oryginalny układ przestrzenny ukształtowany jeszcze w czasach jego lokacji (ok. 1370 r., utracone w 1934 r.)), z rynkiem i wybiegającymi zeń kilkoma uliczkami. Miejscowość, leżąca obecnie z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, zachowała sporo z charakteru XIX-wiecznych miasteczek galicyjskich, zarówno w wyglądzie domów, jak i nazewnictwie ulic.

Z przetrzebionej, typowej małomiasteczkowej zabudowy drewnianej, zachowało się 40 budynków w większości z charakterystycznymi podcieniami, będących niegdyś jednocześnie miejscem zamieszkiwania, warsztatem rzemieślniczym i punktem handlu. Najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Część z nich została odnowiona, a jeden z nich - blisko 300-letni - w 2006 r. przeniesiony z ul. Kańczuckiej na Rynek, gdzie zajął pustą parcelę i uzupełnił zabudowę pruchnickiego Rynku, częściowo zniszczoną m.in. w trakcie pożaru w 1902 r. Tworzy go istniejący do dzisiaj zespół: 12 budynków wpisanych do rejestru zabytków oraz siedem ujętych w spisie zabytków architektury budownictwa. Po Lanckoronie zabudowa Pruchnika to najcenniejsze tego typu drewniane obiekty w południowej Polsce.

W miejscowości zachował się także kościół św. Mikołaja Biskupa (barkowy), dawna cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej przebudowana na dom kultury i ślady po cmentarzu żydowskim, z którego macewy posłużyły do utwardzania dróg. Historia tak typowa dla tej części Polski.

turystyka smaki zielone eprocarpathia