Aktualności

Podczas prac konserwatorskich w prezbiterium kościoła św. Michała Archanioła w Kańczudze odkryto pod wieloma warstwami tynku i pobiały freski z I poł. XVI w. Media nadały wydarzeniu rozgłos, uznając za sensację odsłonięcie wizerunku diabła, a właściwie tylko fragmentu jego postaci. Prace i badania konserwatorów wydobyły na światło dzienne duży zespół malowideł na sklepieniu i ścianach prezbiterium. Graficznie potraktowane sceny z Nowego Testamentu: z pasji Chrystusa, nawrócenie św. Pawła, św. Piotr z kluczem, prawdopodobny portret kolatora oraz prześliczny renesansowy ornament z kwiatowych i liściastych motywów na żagielkach sklepienia wydają się artystycznie ciekawsze niż niekompletny obraz demona. Co najważniejsze malowidła zmieniają historię zabytkowego kościoła, przesuwając wstecz o sto lat datę powstania świątyni.

Przed przystąpieniem do prac konserwatorskich w 2012 r. Krakowska Pracownia Stawowiaków „KRAK-KONST” wykonała odkrywki na sklepieniu i ścianach prezbiterium kościoła. Te dogłębne wglądówki, bo sięgające kamienia, z którego zbudowane są ściany prezbiterium i cegły ze sklepienia, dały zaskakujące rezultaty. Na sklepieniu pod warstwą 5 cm tynków, pobiał i warstw malarskich odkryto polichromię roślinno-kwiatową sygnowaną na rok 1610, przez GREGORIVSA KWASNIEWICZA, natomiast na ścianach odkrywki w kwadratach 10 x 10 cm sugerowały istnienie polichromii przedstawieniowej.

W roku 2012 i 2013 odkryto i zakonserwowano polichromię sklepienia. W 2014 r. przystąpiono do odsłaniania polichromii na ścianach: północnej, wschodniej (w absydzie) i południowej. A w 2015 r. wykonano konserwację estetyczną polichromii ścian. Grubość warstw jakie należało usunąć, żeby dostać się do XVI-wiecznej polichromii to 6-11cm.

Konserwacja malowideł w prezbiterium kościoła kańczudzkiego pozwoliła na pokazanie bogatej treści tego wnętrza, w niespotykanej tak zachowanej formie w województwie podkarpackim.

fot. Jacek Stankiewicz

turystyka smaki zielone eprocarpathia