Aktualności

Aleja Pod Kasztanami, stanowiąca wąski trakt biegnący wzdłuż niezachowanego do dzisiaj barokowego ogrodu przy Letnim Pałacyku Lubomirskich, to najbardziej romantyczny zakątek Rzeszowa. Tworzy ją zespół zabytkowych kamieniczek powstałych w II połowie XIX i początku XX wieku. Jedna ze znajdujących się tam budowli, a właściwie jej ruina, ma proweniencję jeszcze XVIII-wieczną – zabytkowa kordegarda jest częścią dawnych zabudowań otaczających pałac Lubomirskich. W XVIII wieku stanowiła ona - wraz z sąsiadującą z nią drugą identyczną - schronienie dla strażników parkowego założenia.

Obecny właściciel kordegardy, Rafał Rzeczycki, planuje w kordegardzie utworzyć browar rzemieślniczy. Na jego zlecenie rzeszowscy architekci: Stanisław Hałabuz i Wojciech Fałat z Autorskiego Studia Architektury ASA, opracowali koncepcję zagospodarowania terenu. Cały obiekt ma być trzykondygnacyjny: do zachowanego zabytku zostanie dobudowany pawilon parterowy i dwie kondygnacje podziemne, w których znajdzie się miejsce na restaurację i browar. W tym ostatnim produkowane byłoby piwo na podstawie odtworzonych historycznych receptur.

Nowy obiekt będzie miał powierzchnię 600 m2, z kordegardą połączy go szklany korytarz. Inwestycja zaplanowana jest na lata 2017-2018.

Wizualizacja projektu: Autorskie Studio Architektury ASA (www.asa-architekci.pl)

turystyka smaki zielone eprocarpathia