Aktualności

Co panny trzymały w skrzyniach? Jak wyglądała dawna wiejska bielizna? Jak utrzymywano higienę w lasowiackiej chacie? Tego dowiedzą się ci, którzy odwiedzą kolbuszowski skansen w sobotę, 22 kwietnia br.

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej już po raz kolejny zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji pod nazwą Dzień Wolnej Sztuki. Kolbuszowska edycja rozpocznie się o godz. 12.00.

W ramach Dnia Wolnej Sztuki kolbuszowscy muzealnicy przygotowują nietypową wystawę. Złoży się na nią zaledwie pięć obiektów. Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia, każdemu z nich będzie można poświęcić nieco więcej uwagi, o każdym opowiedzieć jakąś historię, a wszystkich pięć ma złożyć się na opowieść o szykowaniu się do odpustowego święta. Co znajdzie się na wystawie – to do soboty będzie tajemnicą. Na razie Muzeum zdradza jedynie, że wszystko będzie związane ze strojem i higieną na wsi. Dowiemy się między innymi, co panny chowały w skrzyniach i… co nosiły pod spódnicami.

Po spotkaniu w podcieniu spichlerza będzie czas na dyskusję przy ciastku, kawie czy herbacie.

Akcja Dzień Wolnej Sztuki odbywa się co roku w wielu muzeach w Polsce. Jej idea jest prosta. Przeciętnie na obejrzenie jednego eksponatu, zwiedzając muzeum, przeznaczamy około ośmiu sekund. Nic dziwnego – eksponatów jest wiele, a czasu mało. Tego dnia muzealnicy starają się odwrócić proporcje i poświęcając godzinę na pięć eksponatów, dają zwiedzającym i sobie szansę na pełne poznanie historii opowiadanych przez przedmioty i kontekstów, w jakich należy je oglądać. To też szansa na spotkanie i rozmowę, dlatego po godzinnym zwiedzaniu wystawy przewidziany jest skromny poczęstunek.

Z kolei niedzielne popołudnie, 23 kwietnia br. w skansenie wypełnione będzie atrakcjami po pierwsze – dla ducha, po drugie – dla ciała.

W niedzielę Muzeum zaprasza na odpust na św. Marka. Świętowanie rozpocznie się Eucharystią o godzinie 15.00. Liturgia będzie uroczysta – z procesją wiernych, Straży Grobowej z Raniżowa, Kół Gospodyń Wiejskich w odświętnych, ludowych strojach niosących feretrony i zaproszonych gości. Zaraz po mszy straż zaprezentuje musztrę na placu przed kościołem. Przy świątynnym ogrodzeniu już od godziny 13.00 stać będą stragany z ciastkami, cukierkami i piernikami odpustowymi, zabawkami drewnianymi, gwizdkami i rzeźbami z gliny, kwiatami i ozdobami z bibuły, ciastem i pieczywem obrzędowym. Dla świętujących w odpustowy dzień przygotowana jest także biesiada z Kołami Gospodyń Wiejskich i potańcówka do muzyki Kapeli z Huty Komorowskiej. Między 17.00 a 19.00 muzycy zaproszą do spontanicznych pląsów, ale przede wszystkim do tańców rodzinnych. Zabawę poprowadzi instruktorka Katarzyna Chodoń. Rodzice i dzieci będą mogli nauczyć się kroków lasowiaczka i cebuli, zabawią się w lisa i gąski oraz w ciuciubabkę.

Ci z gości, którzy atmosferę święta chcą przenieść do swych domów, mogą przy szkole z Trzebosi lub w przykościelnym kramie kupić regionalne smakołyki.

Plan wydarzenia:

14.00 – 15.00 zwiedzanie ekspozycji w spichlerzu z Bidzin

15.00 – 16.30 msza święta z procesją

16.30 – 16.45 pokaz musztry Straży Grobowej z Raniżowa

16.00 – spotkanie z Kapelą z Huty Komorowskiej – najpierw przy szkole z Trzebosi a potem w spichlerzu z Bidzin – tam biesiadowanie z Kołami Gospodyń Wiejskich i potańcówka przy dźwiękach muzyki

13.00 – 18.00 – kramy odpustowe

W tym wyjątkowym dniu cena biletu wynosi 1 zł.

turystyka smaki zielone eprocarpathia