Aktualności

Najstarsze wzmianki o istnieniu kaplicy na terenie bolestraszyckiego ogrodu pochodzą z 1744 r. Kaplica ta została spisana w czasie wizytacji biskupa Sierakowskiego w parafii Żurawica k. Przemyśla (Podkarpackie). W trakcie wieloletniej renowacji odkryto otwory strzelnicze od wnęk z dekoracją późnorenesansową. Odsłonięto również fragmenty polichromii ornamentalnej z początku XVII stulecia oraz odtworzono dekorację neogotycką – na błękitnym tle złocone gwiazdki oraz iluzjonistyczną dekorację pasową imitującą żebra sklepienne.

Kaplica stanowi pozostałość po nieistniejącym zamku, dworze obronnym rodziny Świętopełka herbu Lis, która przyjęła nazwisko Bolestraszyccy na przełomie XVI/XVII wieku. Kościółek wraz z piwnicą i podziemnymi tunelami stanowi pozostałość wieży obronnej dawnego zamczyska z przełomu XVI/XVII w. W murach wieży – późniejszej kaplicy, przetrwały do dziś otwory strzelnicze, niedawno odkryte w okresie prac renowacyjnych oraz fragment polichromii z XVI w. i ślady po drewnianych zewnętrznych krużgankach.

Na planie katastralnym z 1852 r. budynek oznaczony jest jako kaplica. W czasie wojny krymskiej Austriacy wybudowali ziemne fortyfikacje oraz przystosowali kaplicę do celów obronnych, o czym świadczą wspomniane otwory strzelnicze i plany umocnień. Julia Michałowska, wdowa po Piotrze malarzu, urządziła kaplicę w 1870 r. w stylu neogotyckim. Ponowny remont przeprowadzono w 1890 r., a dokonał tego syn Julii i Piotra, Stanisław Michałowski. Świątynia konsekrowana została w 1903 r. przez biskupa Karola Józefa Fischera.

Kościółek (kaplica dworska) jest najstarszym, zachowanym do dziś obiektem obronnym Twierdzy Przemyśl. Według zachowanych map planowano w tym miejscu budowę fortu obronnego, ostatecznie zrezygnowano z tych planów i fort został wybudowany w innym miejscu. 

W okresie międzywojennym dobudowano drewnianą wieżę. W latach 70. XX w. wykonano remont elewacji. Na początku XXI stulecia założono nową więźbę dachową wraz z pokryciem, ponadto wykonano remont elewacji, drewnianej wieży, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Rozpoczęto także renowację podziemi kaplicy wraz z korytarzem. Przeprowadzono gruntowy remont wnętrza kaplicy. Zainstalowano nowy ołtarz, na ścianie za ołtarzem krzyż i dwie figury świętych.

W 2015 r. w ramach obchodów 40-lecia istnienia Arboretum, zabytkowa kaplica dworska została poświęcona przez biskupa Adama Szala i udostępniona zwiedzającym.

W lessowej skarpie zachowały się podziemia – pozostałości dawnego zamczyska. Obecnie dyrekcja Arboretum w Bolestraszycach kontynuuje prace nad udostępnieniem podziemi zamku.

Z punktu widokowego pod kościółkiem widać panoramę doliny Sanu, stawy, skansen, fort i ogród dolny. W otoczeniu kościółka na krawędzi skarpy rosną sosny – limba (Pinus cembra), sosna rumelijska (Pinus peuce) i wejmutka (Pinus strobus), a także drzewiaste formy cisa pospolitego (Taxus baccata) oraz jedyne w ogrodzie drzewo eukomii wiązowatej (Eucommia ulmoides).

Fot. Marek Horwat (2) i Narcyz Piórecki (4)

turystyka smaki zielone eprocarpathia