Aktualności

Dwudniowy wypad z Rzeszowa do Ustrzyk Górny to okazja do sprawdzenia stanu zachowania szeregu drewnianych świątyń, na tej trasie. Po przejeździe nasuwają się dwie uwagi: po pierwsze widać wyraźnie, że lokalne społeczności dbają o swoje drewniane skarby, a druga to, że nadal – poza wyjątkami - największym problemem jest wejść do nich i pozwiedzać. I to nawet w sobotę, która powinna odmykać wierzeje na złaknionych doznań artystycznych turystów.

Dawny parafialny kościół rzymskokatolicki św. Mikołaja w Domaradzu pomimo przekształceń zachował czytelny układ średniowieczny i należy do najstarszych drewnianych kościołów w Polsce - powstał w II poł. XV w.. Obecnie trwa wieloletni program rewitalizacji budowli.

Przed Sanokiem, tuż przy drodze wojewódzkiej czeka na nas dawna cerkiew grekokatolicka św. Jerzego w Jurowcach, obecnie kościół rzymskokatolicki śś. Piotra i Pawła. Zachowaną świątynię wzniesiona w 1873 r. ( w roku 2015 zakończono prace przywracające jej dawny wygląd zewnętrzny), a w 1905 r. powstała znajdująca się tuż obok niej murowana dzwonnica.

Od kilku lat trwają prace remontowo-konserwatorskie przy dawniej cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy, obecnie parafialnemu kościołowi rzymskokatolickiemu Niepokalanego Poczęcia NMP w Stefkowej. Budowla wzniesiona w latach 1836-1840 przechodzi prace remontowe.

Także gruntownych robót remontowych doczekała się kilka lat temu dawna cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja, obecnie kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia Matki Bożej we wsi Jałowe. Ta pochodząca z 1903 r. cerkiew, usytuowana na wzniesieniu nad wsią, ma jeszcze murowaną dzwonnicę wymagającą renowacji.

Kiedyś łatwo można było dostrzec z drogi (niestety teraz drzewa urosły), znajdującą się we wsi Hoszów dawną cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja, należącą do grupy obiektów powstałych w tzw. stylu narodowym ukraińskim. W 1939 r. rozpoczęto budowę tej świątyni, a ukończono w 1948 r. kiedy ten rejon Bieszczadów znajdował się jeszcze w granicach ZSRR. Po powrocie w 1951 r. stała opuszczona, była w niej nawet owczarnia i dopiero od 1971 roku pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego bł. Bronisławy.

I kolejny obiekt na trasie: dawna - zbudowana w 1858 r. - cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja we wsi Rabe, obecnie kościół rzymskokatolicki Świętej Rodziny. Jej wyróżnikiem jest aktywna opieka ze strony wiernych, dzięki czemu można obejrzeć jej wnętrze z zachowanym oryginalnym, klasycystycznym ikonostasem z XIX wieku.

Przez szklaną szybkę w drzwiach możemy zobaczyć skromne wnętrze dawnej cerkwi greckokatolickiej Narodzenia NMP, obecnie kościoła rzymskokatolickiego Matki Boskiej Nieustającej Pomocy we wsi Żłobek. Zbudowana w 1830 r. świątynia ma dach i ściany zewnętrzne obite gontem, a jej sylweta ma wyraźnie latynizującą architekturę

Ostatnim punktem na trasie jest Smolnik nad Sanem i jedyna pozostałość ze znajdującej się tutaj wsi czyli dawna parafialna cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła, obecnie kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP. Zbudowana w 1791 r. w stylu tzw. bojkowskim cerkiew wpisana została na Listę UNESCO i dzięki swej sławie coraz więcej par chce tu zawrzeć związek małżeński. Dzięki temu w sobotę czy niedzielę można ją spokojnie obejrzeć.

turystyka smaki zielone eprocarpathia