Aktualności

Po raz 21. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków odbędą się w niedzielę, 4 czerwca br., w godz. 12.30-19.00 w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Prezentacje to cykliczne wydarzenie prezentujące tradycje związane z rzemiosłem i folklorem. Głównym tematem spotkania będą tradycyjne instrumenty strunowe, czyli skrzypce, basy i cymbały. Występują one na terenie województwa podkarpackiego już reliktowo. Podczas imprezy znawcy tematu przybliżą ich historię, budowę i sposób grania.

W programie są pokazy twórców ludowych (w godz. 12.30-17.00), w tym pokazy i warsztaty dotyczące budowy skrzypiec, basów oraz cymbałów. Na terenie parku etnograficznego zwiedzający spotkają wielu artystów i rzemieślników prezentujących swój warsztat pracy. Wśród dawnych chałup można będzie natknąć się na plecionkarza, pszczelarza, garncarza, zabawkarza, malarkę makatek, wycinkarkę, bibułkarkę, zielarkę czy rzeźbiarza. Na scenie zagrają zespoły regionalne, które zaprezentują tańce, pieśni i obrzędy ze swoich rodzinnych stron. Będą kapele „Trzcinicoki”, „Markowianie” i „Cmolaskie chłopoki”, a także zespół obrzędowy „Lasowiaczki” i młoda kapela Jana Cebuli. Podczas prezentacji i pokazów będzie się można posilić w szkole z Trzebosi i karczmie. Dla kolekcjonerów sztuki ludowej przygotowano kiermasz rękodzieła artystycznego.

Wstęp: 12 zł i 9 zł; bilet rodzinny: 34 zł; dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny

turystyka smaki zielone eprocarpathia