Drukuj

Już ponad 2,2 mln zł (1,8 mln zł dotacji unijnej, pozostała część to środki własne parafii) kosztował remont generalny zabytkowego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lesku. Po renowacji świątyni, dzwonnicy i zabudowań przyległych nadszedł czas na odnowienie otaczającego zespół kamienno-ceglany muru.

 

Prace remontowe w leskim kościele trwają od 2009 r. Przez te lata wykonano m.in. remont ścian zewnętrznych kościoła i dzwonnicy, wymieniono częściowo więźbę dachową i jej pokrycie. Pracom konserwatorskim poddawane są także elementy wyposażenia ruchomego. Aktualnie wzmacniany jest mur kościelny od strony ul. Kościuszki (jego początki sięgają 1550 r.), który kiedyś pełnił również funkcję muru obronnego.

Kościół parafialny pod pierwotnym wezwaniem św. Michała - najstarsza świątynia na terenie Bieszczadów - został wzniesiony z kamienia i cegły w 1539 r. przez Piotra Kmitę. Z tego okresu zachował się gotycki zrąb podpartych skarpami murów jednonawowego kościoła. W czasie potopu szwedzkiego spłonął dach i ograbiono wnętrze. Jakub Jaworski w 1759 r. ufundował barokowe wyposażenie. W 1889 r. dokonano znacznej przebudowy: nad kruchtą wzniesiono neogotycką wieżę, a kościół pokryto blachą (pierwotnie był kryty gontem).

Wyposażenie kościoła jest w większości barokowe, utrzymane w złocisto-czarnym kolorze. W latach 1937-1938 wnętrze fary ozdobił słynny lwowski artysta prof. Jan Henryk Rosen, autor m.in. malowidła ścienne w kaplicy w Castel Gandolfo.

Od strony wschodniej wznosi się wolnostojąca barokowa, murowana dzwonnica z lat 1725-1765 r.

Podziemia świątyni kryją niedostępne krypty grobowe, w których spoczywa m.in. rotmistrz Franciszek Pułaski, konfederat barski, brat stryjeczny Kazimierza Pułaskiego. Ich zabezpieczenie będzie zapewne ostatnim etapem renowacji zabytkowej budowli.


(zdjęcia z różnych etapów prac remontowych)