Aktualności

Rusza kolejna wystawa edukacyjna w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Tym razem przybliży ona świat niewielkich owadów – pszczół.

 

Prawie wszyscy uwielbiamy miód i doceniamy jego walory odżywcze, właściwie wiemy jak wygląda pszczoła, ale czasami mamy kłopot z odróżnieniem jej od osy. A czy zdajemy sobie w pełni sprawę z tego, jaki wpływ na nasze życie mają pszczele roje? Te i inne wątpliwości rozwieje nowa wystawa pt. „Let’s bee friends, czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami”.

Jej otwarcie odbędzie się w czwartek, 8 czerwca br. o godz. 17.00 w oddziale Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli przy ul. Staszica 14. W programie zwiedzanie wystawy, warsztaty edukacyjne z pszczelarzem, degustacja miodów, pokaz filmu Łowcy miodu oraz możliwość zakupu ekologicznych miodów różnych gatunków.

Co właściwie wiemy o pszczołach? Jak wygląda ich współpraca z człowiekiem? Te pracowite stworzenia, od tysięcy lat niezmiennie wykonujące swoje zadania, dzielą się z nami swoimi cennymi produktami, a przede wszystkim są ważnym ogniwem w procesie wegetacji roślin, które codziennie spożywamy. Jakimi w takim razie jesteśmy partnerami w tej relacji, jeśli przez nasze działania nasi sprzymierzeńcy giną? Co możemy zrobić, żeby powstrzymać ten proces? Co jeszcze potrafią pszczoły – czy są tylko maszynkami do produkcji miodu? Odpowiedzi na te pytania pojawią się na wystawie „Let’s bee friends, czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami”.

W module edukacyjnym zobaczymy współczesne ule, strój i narzędzia pszczelarza oraz biżuterię, przedmioty codziennego użytku i architekturę, inspirowane życiem pszczół. Wśród ciekawostek kolekcja, często dla nas egzotycznych i nietypowych, miodów z całego świata, a także inne cenne produkty pszczele. Część pokazującą wykorzystanie struktury plastra miodu wzbogacą przykłady jego zastosowania w architekturze, meblarstwie, ale i w branży oświetleniowej, czy przy produkcji sprzętu sportowego.

turystyka smaki zielone eprocarpathia