Aktualności

Powiat jarosławski odkupił od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Neoklasycystyczny gmach przy głównej ulicy w Jarosławiu wzniesiony w latach 1907-1912. Przed wojną w tym budynku mieściła się siedziba Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich Jad Charuzim. Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa i był kojarzony głównie jako siedziba Ogniska Baletowego i biblioteki publicznej. W 2008 r. został zwrócony Gminie Żydowskiej, a jego właścicielem została Fundacja. Negocjacje trwały pół roku, początkowo cena wynosiła 1 milion 200 tysięcy zł, ostatecznie za obiekt zapłacono 550 tysięcy zł. Starosta jarosławski zapowiada powrót do budynku Powiatowego Ogniska Baletowego.

 

Z kolei XVIII-wieczny spichlerz w podrzeszowskiej Łące ma stać się Gminnym Ośrodkiem Kultury z m.in. salami wystawowymi. Koszt remontu szacowany jest na 5 mln zł, z czego – na co liczy Gmina Trzebownisko – z unijnego dofinansowania ma być 3 mln zł, a pozostała kwota będzie pochodzić z gminnej kasy.

 

Także XVIII-wieczny, ale dworek przy ul. Sandomierskiej w Leżajsku zostanie zaadaptowany na potrzeby przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych. Klasycystyczna budowla pełniła do tej pory rozmaite funkcje. Pierwotnie działała jako szpital. Następnie mieściła się tam m.in. Krajowa Szkoła Koszykarska, Publiczna Szkoła Gospodarcza, Szkoła Muzyczna i Szkoła Specjalna. Zaniedbany budynek znajdzie wreszcie docelową funkcję. Projekt jego modernizacji sfinansuje starostwa, a środki na realizację mają pochodzić z Gminnego Programu Rewitalizacji. W budynku powstaną m.in. sale edukacyjne, zabaw, integracji sensorycznej, gimnastyki korekcyjnej, sala fizjoterapeutyczna, gabinety specjalistyczne, pokój sypialny dla dzieci. W otaczający dworek ogrodzie zaplanowano m.in. plac zabaw, ogród sensoryczny, altany i parking.

 

fot. KZ (1), Urząd Gminy Trzebownisko (2), republika.pl (3)

turystyka smaki zielone eprocarpathia