Aktualności

Od soboty, 29 lipca br., Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza do obejrzenia wystawy „Rody panujące Europy. Habsburgowie”, prezentującej unikalną kolekcję dokumentów herbowych.

Jest to pierwsza w Polsce i dotąd nieprezentowana w tak szerokim wymiarze ekspozycja dyplomów wystawionych przez kancelarię Habsburgów, towarzyszących nobilitacjom, nadawanym godnościom oraz odznaczeniom, począwszy od XVI w.

Wystawa jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum-Zamek w Łańcucie i Instytutem Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach, reprezentowanym przez dr. Dariusza Woźnickiego, który udostępnił dokumenty – oryginalne akty nobilitacyjne, podwyższenia stanu i odznaczenia wystawiane w jednym egzemplarzu oraz pisane ręcznie, co stanowi o ich niepowtarzalności. Całość została podkreślona także znakomitą kaligrafią, iluminowanymi miniaturami herbowymi i sygnowana podpisami członków rodu Habsburgów.

Ekspozycję ponadto wzbogacają prezentowane po raz pierwszy dyplomy nadania Orderu Złotego Runa dla kolejnych ordynatów łańcuckich: hrabiego Alfreda Józefa Potockiego (1817-1889) oraz jego syna hrabiego Romana (1851-1915). Te cenne dokumenty pergaminowe i towarzyszące im portrety Pilawitów Potockich pochodzą ze zbiorów Muzeum-Zamku.

Wystawa będzie czynna do 29 września br. Turyści, którzy kupią bilet upoważniający do zwiedzania wnętrz I piętra łańcuckiego Zamku, będą mogli obejrzeć wystawę w cenie biletu. Dla pozostałych osób, bilet wstępu na wystawę będzie kosztował 5 zł (bilet normalny) i 3 zł (bilet ulgowy).

turystyka smaki zielone eprocarpathia