Drukuj

 „ten Dom Stawiany Roku 1861 meister Socha” - napis takiej treści został odnaleziony na jednej z belek w ścianie dworu ze Święcan (Podkarpackie) podczas jego rekonstrukcji na terenie sanockiego skansenu w 2008 r. Dom ten wzniesiono gdy właścicielami dóbr było małżeństwo Balbiny z hrabiów Łubienieckich i Tomasza Romera. Natomiast ostatnią ziemiańską rodziną, do której należał majątek, byli Olszewscy. Ostatecznie w 1927 r. grunty zostały rozparcelowane i rozsprzedane. A dwór i resztówkę nabył rolnik, którego spadkobiercy byli w jego posiadaniu do 2003 r.

Wówczas został on zakupiony przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i przeniesiony na teren skansenu. Od momentu rozpoczęcia prac rekonstrukcyjnych do otwarcia dworu i jego wyposażenia minęło osiem lat, a koszt przedsięwzięcia wyniósł 700 tys. zł.

Odwiedzając dwór w sanockim skansenie warto zwrócić uwagę na starannie zrekonstruowane polichromie w kaplicy, będące malarską imitacją gotyckiej architektury. Obecna aranżacja dworu nie jest rekonstrukcją jego wystroju, lecz projekcją wnętrz średniozamożnego, galicyjskiego dworu z początku XX w. Do wyposażenia trafiły przedmioty z nie istniejących już majątków, z których wymienić można Krzemienną, Bziankę, Wydrną, Czaszyn, Niebocko, Nowosielce oraz Lalin.

Z roku na rok ogród i sad otaczający dwór stają się coraz bujniejsze i przybywa nowych nasadzeń. Sadzonki drzew owocowych pochodzą z Arboretum w Bolestraszycach k. Przemyśla, gdzie kultywuje się historyczne odmiany. Układ ogrodu odtwarza też tradycyjną oprawę siedziby ziemiańskiej – z aleją lipową oraz gazonem.