Drukuj

To jeden z najcenniejszych i najoryginalniejszych zabytków Jarosławia - kamienica Orsettich – przykład bogatej architektury mieszczańskiej jaka powstała w tym mieście nad Sanem.

Z początku – o wiele skromniejsza - była własnością kupca Jana Raczkowskiego, w 1585 r. zakupił ją aptekarz Stanisław Smiszowic. Od 1633 r. jej właścicielem stał się Wilhelm Orsetti z Lukki. Do zakupu skłoniła tego bogatego kupca i bankiera krakowskiego, Włocha z pochodzenia, wysoka ranga handlowa Jarosławia. Orsetti przebudował budynek nadając mu charakter reprezentacyjnej kamienicy mieszczańskiej. W 1646 r. dobudowano do niej podcienia, piętro i attykę kryjącą dach. Cenne jest to, że od tej rozbudowy zachowała się praktycznie bez zmian. Od 1945 r. pełni funkcję muzeum z ekspozycją związane z bogatą historią miasta i jego kultury mieszczańskiej.

W budynku przetrwała wielka izba, sklepy spodnie (piwnice) i dwa składy podziemne. We wnętrzach odsłonięto i wyeksponowano częściowo zachowaną polichromię z XVII i XVIII wieku (na I piętrze). Na parterze zachował się jeden dekorowany wspornik. Wielka izba w tylnym trakcie ma belkowy strop, fragmenty polichromii figuralnej z XVII wieku, nawet olstrychowa posadzka – całość wygląda niemal tak samo, jak za czasów Orsettiego. Można tu także zobaczyć renesansowy portal o cechach ormiańskich.

Przyrynkowa kamienica w Jarosławiu (Podkarpackie), której od 1633 r. właścicielem był Wilhelm Orsetti z Lukki, bogaty kupiec i bankier krakowski, Włoch z pochodzenia. Orsetti przebudował budynek nadając mu charakter reprezentacyjnej kamienicy mieszczańskiej. W 1646 r. dobudowano do niej podcienia, piętro i attykę kryjącą dach. Cenne jest to, że od tej rozbudowy zachowała się praktycznie bez zmian. Od 1945 r. pełni funkcję muzeum z ekspozycją związane z historią miasta.