Drukuj

Wzniesiono ją jeszcze przed I wojną światową w północnej części parku otaczającego dawny pałac i dwór należący do rodziny Mycielskich w Wiśniowej (powiat strzyżowski).

W środku pozostało kilka przedmiotów pamiętających czasy właścicieli: murowane w ścianę popiersie Chrystusa i płaskorzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem, ołtarz oraz obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po wojnie pełniła funkcję kościoła, po wzniesieniu nowego odzyskała swoją pierwotną funkcję - mauzoleum rodziny Mycielskich.

Wzorowane jest ono na kaplicy grobowej Franciszka Liszta, słynnego węgierskiego pianisty i kompozytora, który zmarł w 1886 r. i został pochowano na cmentarzu w Bayreuth (Niemcy). W pierwszą rocznicę śmierci artysty wzniesiono nad jego grobem kapliczkę zaprojektowaną przez architekta Gabriela von Seidl z Monachium. W czasie działań wojennych w kwietniu 1945 r. uległa zniszczeniu, w 1979 r. odbudowano ją w oparciu o stare fotografie.

Powstanie kaplicy grobowej Mycielskich należy przypisać Walerii Tarnowskiej Mycielskiej (1830-1914), która wybudowała ją dla zmarłego męża Franciszka Mycielskiego (1832-1901). Pierwotnie pochowano go na cmentarzu w Niewodnej, ale 10 lat później trumnę przeniesiono do kaplicy postawionej na skraju wiśniowskiego parku. Autorem projektu kaplicy grobowej Mycielskich w Wiśniowej był znany architekt Zygmunt Hendel z Krakowa.