Drukuj

Kościół rzymskokatolicki św. Mikołaja we wsi Bączal Dolny (gm. Skołyszyn) wybudowano w 1667 r. z fundacji ówczesnego właściciela Bączala i okolicznych ziem, Jana Łętowskiego. Znajdowała się pod nim krypta pochodząca ze starszego, XIV-wiecznego kościoła. Zabytek rozebrany w latach 1974-1975 i ustawiony w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku w 1984 r. Po przeniesieniu krypta została zasypana, zachowane w Bączalu Dolnym fundamenty kościoła ogrodzono.

Kościół stanowi typowy przykład małopolskiego kościoła. To duża, orientowana świątynia wzniesiona w tradycji gotyckiej z bali jodłowych ciosanych toporem, na kamiennej podmurówce, o charakterze obronnym. Posiada trójdzielną sylwetkę, zamknięte trójbocznie prezbiterium i nawę w konstrukcji zrębowej, zakrystię i skarbczyk oraz przyległą wieżę w konstrukcji słupowo-ramowej, ściany wzmocnione lisicami i dach jednokalenicowy, nad wieżą - namiotowy. Budowla otoczona jest podcieniami.

We wnętrze barokowy ołtarz główny z obrazem św. Walentego z XVII w. oraz barokowe ołtarze boczne. Późnorenesansowa ambona ozdobiona malowidłami z XVII w. Liczne późnogotyckie elementy wyposażenia: belka tęczowa z rzeźbami Maryi i św. Jana z XVI w., figura Chrystusa Zmartwychwstałego, portale oraz okucia drzwi wejścia do zakrystii, chrzcielnica ozdobiona w lilie heraldyczne. W nawie bruk kamienny zrekonstruowany na podstawie wzmianki w inwentarzu z końca XVIII w.