Drukuj

W długi weekend swoje podwoje dla turystów otwiera Osada Słowiańska w Stobiernej. Drewniany gród, zbudowany 7 lat temu staraniem pasjonatów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Dębica, z zarazem wierną rekonstrukcją słowiańskich siedzib z IX-X wieku istniejących kiedyś w Dolinie Wisłoki. Takie osady były niemal całkowicie samowystarczalne, ich mieszkańcy sami wytwarzali naczynia, ubrania, narzędzia, uprawiali  ziemię i przygotowywali jedzenie.

W grodzie turyści, szczególnie ci młodsi, mogą przymierzyć rycerski strój, poznać rzemiosło z epoki, ale i wziąć udział w żywych lekcjach historii. W osadzie znajdują się m.in chata wojów ze średniowiecznym orężem, chata niewiast, organizowane są także warsztaty rzemieślnicze oraz pokazy walk. Można zobaczyć mieszkańców osady w strojach wykonanych według dawnych wzorów,  mogą zajrzeć do chaty możnego pana, czy wejść do karczmy, w której czuć zapach paleniska.

W 2017 r. gród w Stobiernej odwiedziło ponad 10 tysięcy entuzjastów historii. Szczegóły dotyczące zwiedzania dostępne są na stronie http://osadaslowianska.pl/