Drukuj

Świątynia należy do najcenniejszych obiektów zabytkowych w regionie, zarówno pod względem architektonicznym, jak i zachowanych wewnątrz polichromii. Jest także unikalna ze względu na swoje przeznaczenie – przez lata odbywały się w niej coroczne msze święte ku czci św. Huberta, na które przyjeżdżali przedstawiciele kół myśliwskich z całego kraju.

Kaplica powstała w latach 1741-1745 z fundacji Jerzego Ignacego Lubomirskiego herbu Szreniawa, zapalonego myśliwego, polującego w często w pobliskich lasach. Jej projektantem był Karol Henryk Wiedemann, budowniczy pochodzący z Saksonii. Jest to najstarsza świątynia poświęcona patronowi myśliwych w Polsce. W 2010 r. (za zgodą ówczesnego biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego) zabytkowa kaplica została przeznaczona na muzeum kultu św. Huberta. W planach jest stworzenia wokół niej Podkarpackiego Centrum Kultu św. Huberta w Miłocinie

W 2010 r. udało się przeprowadzić remont stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji odgromowej. W 2011 r. – remont elewacji. W latach 2011-2012 i od 2014 trwają prace konserwatorskie przy malowidłach ściennych w kopule i na ścianach nawy głównej z iluzjonistycznym ołtarzem z obrazem św. Huberta. Prace te prowadzi konserwator dzieł sztuki Elżbieta Wiącek-Lach.

Do tej pory nie ustalono autora polichromii. Jej wartość artystyczna wskazuje na zatrudnienie przez Jerzego Ignacego Lubomirskiego artysty o dużych umiejętnościach, wykształconego na najlepszych wzorcach  włoskiej sztuki barokowej.

fot. Jacek Stankiewicz (1) i Rafał Lach (3)