Aktualności

Osiem lat trwał prace konserwatorskie nad przywrócenie pierwotnego wyglądu ołtarza głównego w kościele św. Marii Magdaleny i Matki Bożej Niepokalanej oo. franciszkanów w Przemyślu. Tak długi ich czas związany był ze skalą działań, ale i z szukaniem pieniędzy na remont, który kosztował ponad milion złotych.

Ołtarz główny jest najwybitniejszym dziełem artystycznym miasta. Zaprojektowany został przez lwowskiego snycerza i królewskiego architekta Piotra Polejowskiego (1734-1776), a w jego budowie pomagali mu jego bracia Jan i Maciej. Centralnym elementem ołtarza jest cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej z przełomu XVI/XVII w. Nad nim umieszczono obraz „Śmierć św. Marii Magdaleny”. W ołtarzu znajdują cztery duże rokokowe rzeźby wykonane przez lwowianina Antoniego Osińskiego: św. Piotra, św. Pawła, bł. Jana Dunsa Szkota i bł. Idziego z Asyżu oraz figury kobiece, alegorie Wiary i Nadziei. W bocznych ścianach ołtarza wiszą obrazy „Modlitwa św. Franciszka” oraz „Bł. Jakub Strzemię Adorujący Najświętszy Sakrament”.

Z uwagi na wyjątkową wartość artystyczną dzieła środki na jego konserwację wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa, Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków i samorząd Przemyśla.

fot. Marek Cynkar (1), Krzysztof Zieliński (3) - zdjęcia ołtarz po i przed konseracją oraz elewacja kościoła franciszkanów w Przemyślu

Źródło: www.radio.rzeszow.pl

turystyka smaki zielone eprocarpathia