Drukuj

Odkryte niedawno w Bojanowie (powiat stalowowolski) pozostałości po dawnym pałacu Komorowskich zostaną wyeksponowane.

Podczas prac ziemnych przy budowie parkingu obok ośrodka zdrowia koparka natrafiła na piwnice i klatkę schodową dawnego dworu. W czasie wykopalisk znaleziono różne przedmioty użytkowe i ozdobne m.in. części kafli piecowych i podłogowych. Jest szansa, że odkryte fundamenty pałacu i znalezione przedmioty będzie można oglądać w zachowanym do dziś parku dworskim.

W latach 1903-1905 wznieśli go Komorowscy, dzięki czemu stał się on ośrodkiem administracyjnym dóbr i rodową siedzibą. Jego projekt wykonał krakowski architekt Tadeusz Stryjeński przy współpracy Franciszka Mączyńskiego. Był to obiekt założony na planie prostokąta, murowany z cegły, pochodzącej z własnej cegielni Komorowskich. Piętrowa budowla, nakryta czterospadowym dachem, z secesyjną, wyposażoną w liczne detale elewacją frontową i tarasem od strony ogrodowej, wyróżniała się spośród licznych siedzib ziemiańskich, oryginalnością architektury, przestronnością wnętrz, bielą ścian, kontrastujących z zielenią parku. Pierwotnie siedziba miała ok. 40 metrów długości i posiadał nowoczesne wyposażenie, jak na czas powstania, m.in. centralne ogrzewanie i prąd z własnej elektrowni.

Pałac wyszedł cało z I wojny światowej, a w czasie okupacji kwaterowali w nim żołnierze niemieccy z ochrony poligonu wojskowego. Po wojnie przeszedł na własność państwa lecz nie było koncepcji jego zagospodarowania. Opuszczony popadał w ruinę. Ostatecznie mury rozebrano, a na fundamentach zbudowano ośrodek zdrowia.

fot. Zofia Kruk (4)

Źródło: www.radio.rzeszow.pl