Aktualności

Przez dwa tygodnie wakacji od 14 do 28 sierpnia br. rowerzyści z całej Polski mogli poznawać uroki Roztocza w ramach „Festiwalu Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic”. Festiwal w tym roku był wyjątkowy, bo międzywojewódzki- uczestnicy przemierzali Roztocze zarówno po stronie województwa podkarpackiego, jak i lubelskiego. W wydarzeniu wzięło udział kilkuset cyklistów z całej Polski, od dzieci po seniorów.

Czytaj więcej: Rowerowe lato na Roztoczu

Powiat Lubaczowski, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zapraszają na „Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic” w dniach 14-28 sierpnia 2021 r. Partnerami wydarzenia są: Województwo Podkarpackie, Województwo Lubelskie oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie”.

Czytaj więcej: Rowerem przez Roztocze

W Rokietnicy (powiat jarosławski) do sprzedania jest zabytkowy zespół dworsko-parkowy. Obiekt czeka na nowego właściciela, który wykona remont i przeprowadzi prace renowacyjne. Może on liczyć na wsparcie merytoryczne, jak i pomoc finansową na wykonanie prac konserwatorskich od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dwór został wybudowany na przełomie XIX/XX wieku. Murowany częściowo podpiwniczony, założony na rzucie w kształcie litery L, dwukondygnacyjny. Bryła rozczłonkowana licznymi ryzalitami. Korpus główny stanowią dwa skrzydła – główne na osi wschód - zachód nakryte jest dachem kalenicowym ze szczytami w elewacjach wschodniej i zachodniej. Prostopadle do korpusu przylega skrzydło południowe poprzedzone parterowym portykiem. Przy nim dostawiona trzykondygnacyjna wieża. Elewacje o bogatej dekoracji sztukatorskiej o eklektyczno-secesyjnym charakterze. Na przełomie XIX/XX wieku właścicielem zespołu był Ludwik Świeżawski, a następnie Eustachy Uznański (zespół pozostaje własnością rodziny Uznańskich do zakończenia II wojny światowej). Po wojnie w budynku dworu mieściło się gimnazjum, następnie ośrodek zdrowia, następnie w latach 70. magazyn i mieszkania na piętrze. W końcu lat 80. XX wieku dwór, spichlerz i park stał się własnością prywatną. Powierzchnia użytkowa: dwór 677 m2, spichlerz 700 m2.

Generalny remont rozpoczęto w latach 1989-1990. Wykonano remont więźby dachowej, wymieniono pokrycie dachu na nową blachę, zrobiono nowe żelbetowe stropy, zerwano stare posadzki i większość tynków oraz wymieniono stolarkę okienną. Jednak od 1990 r. w obiekcie nie kontynuuje się prac remontowych. Remontu generalnego wymaga budynek spichlerza.

Zespół usytuowany jest na zachód od głównej zabudowy wsi, przy drodze prowadzącej do Woli Rokietnickiej. Zajmuje teren ok. 3,5 ha. Centralne miejsce zespołu zajmuje dwór, na południe od niego położony jest murowany spichlerz. W części wschodniej znajdują się dwa stawy.

Kontakt z właścicielami: tel. 606958605, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kontakt z osobą upoważnioną do oprowadzenia po obiekcie: tel. 725137237, 166221080.

fot. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu (3)

Towarzystwo Karpackie, Biblioteka PL, Katedra Informatyki PL oraz Fundacja Forum Akademickie zapraszają w sobotę, 23 listopada 2019 r., do Biblioteki Politechniki Lubelskiej na konferencję popularnonaukową pt. „Architektura sakralna w Karpatach”. Początek wydarzenia godz. 10.00, wstęp wolny.

Spotkanie ma zaprezentować ogromne bogactwo murowanej i drewnianej architektury sakralnej na terenie całych Karpat. W programie referaty wygłoszą:
- Obrządki chrześcijańskie w Karpatach na przestrzeni dziejów, prof. Andrzej Gil, Katolicki Uniwersytet Lubelski
- Gotycka architektura sakralna na Spiszu, prof. Tadeusz Trajdos, Instytut Historii PAN
- Voronec – perła bukowińskich cerkwi malowanych, Aleksander Dymek, Towarzystwo Karpackie
- Architektura kościołów reformowanych, Stanisław Figiel, Towarzystwo Karpackie
- Wprowadzenie do problematyki średniowiecznych kościołów drewnianych w Małopolsce południowej, dr Piotr Łopatkiewicz, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
- Z zagadnień najstarszej ikonografii niezachowanych kościołów drewnianych Małopolski południowej, dr Tadeusz Łopatkiewicz, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
- Cerkiew huculska – wszystko co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać, dr Włodzimierz Witkowski, Politechnika Łódzka
- Cerkiewne zespoły architektoniczne na terenie historycznej eparchii przemyskiej, Jarosław Giemza, Muzeum Zamek w Łańcucie
- Skanowanie 3D obiektów architektonicznych – przeniesienie do świata VR, dr Krzysztof Dziedzic, dr Marcin Barszcz, Katedra Informatyki Politechniki Lubelskiej
- Mała architektura sakralna w Karpatach, Andrzej Wielocha, Towarzystwo Karpackie
– Cerkwie z Maramureszu – archetyp drewnianej cerkwi rumuńskiej, prof. Jerzy Montusiewicz, Instytut Informatyki Politechniki Lubelskiej
- Cerkwie z Densuş i Curta de Argeş – między prostotą a finezją, Stanisław Figiel, Towarzystwo Karpackie
W przerwie konferencji ok. godz. 12.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Budownictwo sakralne w Karpatach – reminiscencje”.

Parafialny kościół rzymskokatolicki św. Michała Archanioła usytuowany jest w centrum wsi Michałówka (gm. Radymno).

Jego budowę sfinansował kasztelan przemyski Józef Drohojowski w latach 1763-1765 świątyni. Zniszczony poważnie w czasie działań wojennych w 1914-1915 r., urządzono w nim stajnię. Odbudowa w 1916 r. doprowadziła do zmiany bryły architektonicznej (obniżenie wysokości dachu, zamknięcie prezbiterium ścianą prostą i przykrycie go niskim, dwuspadowym dachem).

W latach 2008-2009 z inicjatywy proboszcza ks. Krzysztofa Szczygielskiego poddany pracom konserwatorskim (rekonstrukcja bryły architektonicznej, przy płn. ścianie prezbiterium rekonstrukcja zakrystii, wymiana podwalin, wzmocnienie podmurówki). Ze ścian zewnętrznych zdjęto deskowe szalowanie i przywrócono pierwotne pokrycie gontem. W 2009 r. w nawie płn. odsłonięto malowidła z przedstawieniem scen ze Starego i Nowego Testamentu, ujętych w medaliony, na ścianach prezbiterium iluzjonistyczne malowidła z motywami detali architektonicznych (II poł. XVIII w.).

 

fot. Grażyna Stojak (2), Tomasz Olbrych (1), Internet (1)

 
 
 
turystyka smaki zielone eprocarpathia