Skarby

Dawno takiej różnorodności tematów nie było w „Skarbach”. Zaczynamy od cmentarza w niezachowanej wsi Stare Brusno, sztandarowego wręcz przykładu kamieniarki bruśnieńskiej, powoli ratowanego przez lokalną społeczność przed zniszczeniem i kradzieżami. Jednym z cenniejszych materiałów numeru jest wywiad, w którym prof. Jan Malczewski uzmysławia „nie historykom”, że tak naprawdę od tysiąca lat próbowano „przekręcić kark” naszej państwowości, poczynając od czasów pierwszych Piastów, aby poprzez rozbiory ją zlikwidować.

Czytaj więcej: Skarby Podkarpackie 2 / 43 / 2016

Drewno, drewno i drewno. Czy wy już w tych „Skarbach” tylko korą żyjecie? Takie żartobliwe zapytanie dostałem ostatnio na maila, kiedy informowałem czytelnika o terminie druku kolejnego numeru naszego periodyku. Ale czy o tym materiale i uzyskanych z niego dziełach architektury, rzeźby, rzemiosła artystycznego można przestać pisać. Tym bardziej, ze przez całe dekady XX wieku - jako budulec - było synonimem biedy i archaiczności.

Czytaj więcej: Skarby 1 / 42 / 2016

Zimy jak do tej pory raczej nie było, więc na okładce przypomnienie, jak w Podkarpackiem potrafi wyglądać ta śnieżna pora roku. A w tych zaspach piękna, drewniana cerkiew w Piątkowej. Od cerkiewki przechodzimy do dworu, kiedyś w Święcanach, a od 2008 r. już w sanockim skansenie. Niezwykła historia pańskiego dworu, którego właściciele skoligaceni byli z najważniejszymi polskimi rodami, a ostatecznie po parcelacji trafił w chłopskie ręce. Warto też wiedzieć, że to jeden z 16 – jeszcze – ocalonych tego typu drewnianych obiektów, których kiedyś w naszym regionie było bez liku. Jeśli nie wierzycie, że „zwykłe” okno może być ciekawym zjawiskiem to proszę zerknijcie na artykuł opisujący ich rozwój na przestrzeni ostatniego wieku.

Czytaj więcej: Skarby 6 / 41 / 2015

Drewno, drewno i drewno. Czy wy już w tych „Skarbach” tylko korą żyjecie? Takie żartobliwe zapytanie dostałem ostatnio na maila, kiedy informowałem czytelnika o terminie druku kolejnego numeru naszego periodyku. Ale czy o tym materiale i uzyskanych z niego dziełach architektury, rzeźby, rzemiosła artystycznego można przestać pisać. Tym bardziej, ze przez całe dekady XX wieku - jako budulec - było synonimem biedy i archaiczności. Dopiero teraz zaczynamy odkrywać jego wyjątkowość i unikalność. 

Czytaj więcej: Skarby 5 / 40 / 2015

Czy trudno dbać o podkarpackie zabytki? Na to pytanie w obszernym wywiadzie odpowiada dr Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu. Po jego lekturze wiadomo na pewno, że jest to trudny spacer „po polu minowym”, w czasie którego następuje powolny proces godzenia interesu społecznego z planami właściciela i zarazem inwestora.

Czytaj więcej: Skarby 4 / 39 / 2015

„Drewna kochanie”, taki tytuł nosi wywiad z dr. hab. inż. arch. Piotrem Michałem Patoczką, profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, który opowiada w nim o swojej fascynacji tym materiałem, a z drugiej kreśli obraz naszej polskiej głupoty, która - uważając go za budulec biednych - doprowadziła do zniszczenia charakteru polskiej wsi, jeszcze do lat 50. i 60. XX wieku w dużym stopniu składającej się z architektury drewnianej.

Czytaj więcej: Skarby 3 / 38 / 2015

turystyka smaki zielone eprocarpathia