Drukuj

Dawna filialna cerkiew greckokatolicka Narodzenia Bogurodzicy, obecnie filialny kościół rzymskokatolicki Narodzenia Najświętszej Marii Panny we wsi Łodzina (gm. Sanok).

Wybudowano ją w 1743 r. (inne źródła 1773 r.) w miejscu starszej, zniszczonej przez najazd tatarski. W 1875 r. z inicjatywy księdza Iwana Hanczakowskiego przeszła generalny remont, który prowadził Timofiej Sabczak. Wówczas też wstawiono zachowany do dziś ikonostas. W 1947 r. po wysiedleniu autochtonicznej ludności przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. W 1965 r. przekazana Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które rozpoczęło jej remont, szybko przerwany. Próby przekazania budowli Cerkwi prawosławnej zostały oprotestowane przez mieszkańców. Ostatecznie w 1967 r. ponownie została własnością parafii rzymskokatolickiej.

Cerkiew jest przykładem architektury sakralnej rozpowszechnionej w XVIII w. na obszarze górnego Nadsania. Budowla orientowana, konstrukcji zrębowej, trójdzielna. Do zamkniętego trójbocznie sanktuarium przylega od płn. zakrystia, nawa szersza. Nad niewielkim babińcem posadowiona niska wieżyczka. Podmurówka wykonana z dzikiego kamienia, osłonięta fartuchem z ozdobnie wycinanych gontów. Ściany zewnętrzne obite gontem. Dachy dwuspadowe, kryte gontem. Nad nawą i wieżyczką jednokalenicowy, nad sanktuarium dach wielopołaciowy. Nad nawą cebulasta wieżyczka na sygnaturkę, na czworobocznym tamburze, z pełną latarnią. Nad sanktuarium mniejsza bania o podobnej formie, obydwie kryte gontem.

Wewnątrz stropy płaskie. Zachowany trójstrefowy ikonostas z 1875 r. (o charakterze malarstwa ludowego) oraz kilka ikon z poł. XIX w. z nieistniejącego ikonostasu cerkwi w Mrzygłodzie (na zach. ścianie nawy: Chrystus Nauczający, Matka Boża z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii oraz w babińcu: Narodziny Matki Boskiej (XIX w.) Wniebowzięcie NMP (XX w.) i krucyfiks). Na ścianach współczesna boazeria zasłaniająca starszą polichromię figuralną.

 

fot. Witosław Rusienk, Janusz Górnicki, Wiesław Murjas i Anna Kurek