Drukuj

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na wyjątkowe wydarzenie: wystawę WYSPIAŃSKI, dedykowaną artyście w 110. rocznicę śmierci. Ekspozycja zostanie otwarta w piątek, 10 listopada br., o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum (czynna do 17 grudnia br.).

Interpretacja twórczości Stanisława Wyspiańskiego (1869–1907), artysty totalnego: twórcy dramatów, witraży i polichromii, portretów i krajobrazów, nowej typografii; stanowi zarówno dla badacza, historyka sztuki czy teatrologa, jak i dla widza zwiedzającego wystawę jego dzieł szczególną przygodę oka i wyobraźni.

Na wystawie WYSPIAŃSKI w Stalowej Woli dominującą rolę pełni sztuka japońska, która ukształtowała język plastycznej twórczości artysty. Lecz nie tylko.

Ekspozycja WYSPIAŃSKI sygnalizuje fenomen Wyspiańskiego. Jest zbudowana wokół kilku kluczowych dla artysty wątków: Warsztatu (szkice i studia), Człowieka (portrety przyjaciół i nieznajomych), Sacrum / Natury (studia i szkice do dekoracji kościoła Franciszkanów w Krakowie), japonizmu – Widok z okna pracowni artysty na kopiec Kościuszki, Antyku (ilustracje do Iliady), nowoczesnej typografii – Typograf, odnowiciel sztuki polskiej książki; ekspozycję zamyka przestrzeń dedykowana twórczości teatralnej malarza, w interpretacji Andrzeja Wajdy – Wyspiański według Wajdy. Wystawę dopełniają prace współczesnego malarza, Adama Brinckena, inspirowane witrażami franciszkańskimi.

Ważną część wystawy stanowi przestrzeń poświęcona twórczości dramaturgicznej artysty, w interpretacji sięgającego po nią często wielkiego, polskiego reżysera – Wyspiański według Wajdy. Zaprezentowano tu po raz pierwszy ponad 110 obiektów związanych z realizacjami Wesela (1963, 1973, 1991) i Nocy listopadowej (1974). Szkice, studia, projekty kostiumów, kostiumy (m.in. Panny Młodej, 1991 w interpretacji Doroty Segdy), rekwizyty teatralne (m.in. słynny szal Racheli z filmowej wersji Wesela) tworzą wyjątkową sytuację, dzięki której możemy zobaczyć warsztat reżysera i scenografa.

Na ilustracjach:

Stanisław Wyspiański, Portret Henryka Opieńskiego, 1898, pastel na papierze, Muzeum Narodowe w Szczecinie,

Stanisław Wyspiański, Dziewczynka w krakowskiej chuście, 1904, pastel na papierze, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.