Drukuj

Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach k. Przemyśla realizuje ciekawy projekt – za ponad 2,1 mln zł - związany z wykorzystaniem dawnej drewnianej architektury do celów muzealnych. Zakończenie planowane jest na wrzesień br.

Działania przy trzech zabytkowych obiektach w Arboretum związane są z przeprowadzeniem kompleksowych prac remontowych przy stodole z Cieszanowa, plebanii z Jodłówki oraz domu nr 66 z Kalwarii Pacławskiej. Prace te mają na celu ich przystosowanie do wdrożenia nowych usług kulturalnych.

W 1996 r. przeniesiono do Arboretum XIX-wieczną stodołę z Cieszanowa, a w 2011 r. dom podcieniowy z Kalwarii Pacławskiej. Zabytkowa stodoła i dom podcieniowy są rozbierane, konserwowane i stawiane od nowa. W stodole nadal odbywać się będą wystawy i prowadzone różne warsztaty. W domu podcieniowym znajdzie się miejsce na ekspozycje a przed nim urządzony zostanie przydomowy XIX-wieczny ogród.

Aktualnie stawiana jest w Arboretum drewniana plebania z Jodłówki k. Pruchnika wybudowana w 1922 r. W okresie II wojny światowej, kiedy w pobliskiej Świebodnej funkcjonował obóz przymusowej pracy, budynek plebani wykorzystywany w celach mieszkaniowych przez wojska SS oraz Wehrmacht. W plebanii umiejscowiony zostanie punkt informacji turystycznej - będzie też służyła jako wejście i wyjście z ogrodu.