Drukuj

W Kopytowej, wsi leżącej mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Krosnem a Nowym Żmigrodem (Podkarpackie), znajdziecie dwór z XIX wieku, w którym obecny właściciel Andrzej Kołder utworzył Muzeum Kultury Szlacheckiej.

Andrzej Kołder, kolekcjoner dzieł sztuki i kustosz Muzeum Zamkowego „Kamieniec” w Odrzykoniu to nietuzinkowa postać. Podnosząc - dosłownie - z ruin dwór w Kopytowej dokonał niezwykłej – i udanej - próby wskrzeszenia dawnej kultury. I tylko człowiek wielkiej wyobraźni i wiary we własne siły mógł w ruinie zobaczyć to, co my możemy zwiedzać obecnie.

Muzeum Kultury Szlacheckiej zajmuje parter pięknego polskiego dworu. Dworu bardzo skromnego, prowincjonalnego, wręcz „ubogiego”, który tylko rozkład pokoi naśladuje amfilady pałaców. We wnętrzu zachowały się oryginalne stropy z tragarzami. Reszta to zbiory obecnych właścicieli, bowiem dwór jest zamieszkały tak, jak przed wiekami. Zwiedzający wchodzą do prywatnego domu jako goście i tak są traktowani przez rodzinę Kołderów.

Muzeum czynne jest od maja do października, codziennie w godz.10.00-17.00 Rezerwacje: +48 788 837 412, +48 888 959 661, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji: www.kopytowamuseum.eu