Wydawnictwa

Ukazała się książkowa nowość „Kronika Tyczyńska 1/2017”, będąca zapowiedzią wielotomowego wydawnictwa tematycznie związanego z Tyczynem i jego okolicą.

 

Pomysłodawcą, a zarazem duchem sprawczym tego przedsięwzięcia jest Kazimierz Szczepański, były burmistrz tego miasta w latach 1990-1998 i 2002-2010, a zarazem współautor publikacji. Składa się ona z dwóch części: pierwszą stanowi „Studium historyczno-kulturowe miasta Tyczyna” dzieło prof. Jana Malczewskiego, drugą zaś napisany z pasją uczestnika wydarzeń tekst „Poszerzenie Rzeszowa: spór samorządów i społeczności lokalnych o tereny graniczne w latach 2004-2010” ręką Kazimierza Szczepańskiego napisany.

Wydawnictwo jest pierwszą publikacją przypominającą o przyszłorocznej 650-rocznicy lokacji miasta Tyczyna, stąd też na samym jej początku nie mogło zabraknąć aktu lokacyjnego Tyczyna, sporządzonego na zamku w Niepołomicach, 14 marca 1368 r. i podpisanego przez króla Kazimierza Wielkiego.

Całość stanowi cenny wkład w popularyzację wiedzy o własnej przeszłości oraz dokumentuje po raz pierwszy ważne zdarzenie z nowożytnej historii Tyczyna i jego okolic. Opisuje konflikt społeczny pomiędzy władzami Rzeszowa i gmin sąsiednich, w efekcie którego po raz pierwszy od 1368 r. część terytorium dawnej włości, hrabstwa, państwa tyczyńskiego została włączona do Rzeszowa.

turystyka smaki zielone eprocarpathia