Aktualności

Kilkaset fajek, w tym z XIX w. i współczesne, wiele bogato zdobionych, oraz cygarniczek można oglądać do 30 listopada br. w Muzeum Zamku w Baranowie Sandomierskim na wystawie „Z historii fajki trzy po trzy”. Prezentowane obiekty pochodzą z kolekcji Zbigniewa Bednarczyka, pasjonata, mistrza fajkarskiego i wytwórcy fajek z Przemyśla.

Eksponaty powstały głównie w ośrodkach austro-węgierskich, ale też niemieckich i francuskich. Są wykonane przede wszystkim z sepiolitu (minerał zwany też pianką morską) oraz drewna i posiadają różną formę. Jedną z najciekawszych fajek pokazanych na ekspozycji jest zdobiona postacią lwa o nieco groteskowej formie. Również interesującym egzemplarzem jest fajka o główce w kształcie jeża, wykonana z korzenia, zdobiona rzeźbieniami, osadzona na cybuchu z niekorowanej gałęzi. Z kolei najcenniejszym eksponatem w kolekcji jest bogato rzeźbiona, okuta srebrem fajka niemiecka, powstała prawdopodobnie w jednym z warsztatów w Ulm. Na szczególną uwagę zasługują też trzy egzemplarze sygnowanych fajek sepiolitowych z lat 70. XIX wieku, pochodzących z wiedeńskiej wytwórni Knedlera, spółki Adlerów z Budy oraz Martiny’ego (syna) z Pesztu.

Obok kolekcji ozdobnych, pięknie okutych, osadzonych na długich cybuchach fajek znalazły się też egzemplarze znacznie skromniejsze, wykonane z gliny, niekiedy nawet uszkodzone. Wśród nich można zobaczyć „selmeczankę” z wytwórni Zachara w Bańskiej Szczawnicy czy turecką z wytwórni Schischmanna ze Stambułu.

Ciekawostką ekspozycji jest zaaranżowana z wykorzystaniem manekinów izba w huculskim domu, gdzie pokazano sposoby palenia fajki wśród Hucułów, także przez kobiety. Uzupełnieniem kolekcji są książki, figurki przedstawiające palaczy, reprodukcje i wydawnictwa o tematyce fajczarskiej.

turystyka smaki zielone eprocarpathia