Aktualności

Dobiega końca realizacja projektu badawczego „Folklor Rzeszowiaków – obraz przemian”. Obecnie w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej trwa opracowanie materiałów zebranych podczas ostatniego etapu badań terenowych nad kulturą Rzeszowiaków.

Celem projektu było zebranie informacji o kulturze mieszkańców okolic Rzeszowa, Przeworska i Łańcuta, czyli terenów zamieszkiwanych przez grupę umownie zwaną przez etnografów Rzeszowiakami. W 2014 r. badania odbyły się w Rzeszowskiem, w 2015 r. w Przeworskiem, a obecnie zakończono badania w Łańcuckim. Badania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zebrane wywiady zostały już opracowane. Wyłuskano z nich najważniejsze informacje i zapisano je. Te, w których pojawiła się dobrze zachowana gwara, zostały spisane z zachowaniem cech wymowy charakterystycznych dla regionu. Trwają jeszcze prace nad zapisem nutowym nagranych w terenie melodii. Również teksty pieśni i piosenek zostaną spisane ze słuchu. Tak opracowane materiały mają w przyszłości nie tylko dokumentować zastany stan kultury ludowej na badanym terenie, ale też mogą być pomocne dla wszystkich zainteresowanych kulturą ludową.

Więcej informacji www.muzeumkolbuszowa.pl

fot. Archiwum Naukowe MKL w Kolbuszowej:

- Sierp z Pogwizdowa

- Gorset noszony przez członkinie zespołu Zielanki z Korniaktowa Południowego

- Kapliczka w Krzemienicy

- Oryginalny zapis z Zalesia

turystyka smaki zielone eprocarpathia