Aktualności

Kościół św. Mikołaja dawniej we wsi Bączal Dolny (gm. Skołyszyn), od 1975 r. w ekspozycji Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Świątynia została wybudowana w 1667 r. z fundacji ówczesnego właściciela Bączala i okolicznych ziem, Jana Łętowskiego. Duża, orientowana świątynia wzniesiona w tradycji gotyckiej z bali jodłowych ciosanych toporem, na kamiennej podmurówce, o charakterze obronnym. Posiada trójdzielną sylwetkę, zamknięte trójbocznie prezbiterium i nawę w konstrukcji zrębowej, zakrystię i skarbczyk oraz przyległą wieżę w konstrukcji słupowo-ramowej, ściany wzmocnione lisicami i dach jednokalenicowy, nad wieżą - namiotowy. Budowla otoczona jest podcieniami. Dachy i ściany podbite gontem, wieżyczka na sygnaturkę również w całości pokryta gontem.

Wewnątrz barokowy ołtarz główny z obrazem św. Walentego z XVII w. oraz barokowe ołtarze boczne. Późnogotycka belka tęczowa z rzeźbami Maryi i św. Jana z XVI w. i późnorenesansowa ambona ozdobiona malowidłami z XVII w. wraz z późnobarokowym baldachimem. Na ścianach ślady pierwotnej polichromii z XVII w.

Fot. archiwum 1961 r. A. Czerepiński arch. WUOZ Krosno, fot. ołtarz główny: Krzysztof Suszkiewicz

turystyka smaki zielone eprocarpathia