Aktualności

Filialna kaplica rzymskokatolicka (parafia w Kolonii Polskiej) we wsi Dąbrowica (gm. Kuryłówka), obecnie nieczynna kultowo. Obiekt usytuowany po lewej stronie drogi (jadąc od Kuryłówki), na skraju wsi.

Budowla powstała pod koniec XIX w. (1890 r. (?)) z fundacji Czartoryskich, jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Sieniawie. Pierwotnie – do 1900 r. - usytuowana była w miejscu, gdzie obecnie stoi dawna murowana cerkiew greckokatolicka (obecnie kościół rzymskokatolicki św. Michała Archanioła), wybudowana w 1906 r.

W 2014 rozpoczęto prace remontowe, które po dwóch sezonach prac odnowiły w całości architekturę kaplicy.

Jest to budowla orientowana, konstrukcji wieńcowej z przyciesiem wspartym na polnych kamieniach. Z zewnątrz i wewnątrz oszalowana pionowo deskami. Na planie prostokąta, zamknięta od wsch. trójbocznie. Od frontu przedsionek prostokątny konstrukcji ryglowej, przy ścianie płn. mała zakrystia. Budowla kryta dachem dwuspadowym z ażurową sygnaturką z cebulastą kopułką (kryta blachą). Dach od strony wsch. trójpołaciowy (kiedyś w całości wykonany z blachy, obecnie kryty dachówką). Nad drzwiami od frontu trójkątny daszek. Wnętrze jednonawowe z trójdzielnie zamkniętym prezbiterium. Jednoprzestrzenne pomieszczenie zamknięte stropem, chór muzyczny drewniany.

Fot. po remoncie autorstwa Grzegorza Dzięciołowskiego

turystyka smaki zielone eprocarpathia