Aktualności

Restauracja Zamku Dubiecko, obiekt na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki, znajduje się w XVI-wiecznej posiadłości, której właścicielami była m.in. rodzina Stadnickich i Krasickich. Zabudowania zamkowe otacza jeden z najlepiej zachowanych parków historycznych w regionie. Najliczniej występują tam dęby, od których pochodzi nazwa miejscowości Dubiecko.

Wnętrza magnackiej siedziby zostały pieczołowicie odrestaurowane. Tam gdzie to było możliwe odtworzono dawne malowidła, w innych pomieszczeniach stworzono nowe, idealnie pasujące do charakteru zabytku. Całość robi wrażenie, że dawni, przedwojenni właściciele właśnie przed chwilą wyjechali na spacer, a służba sprząta pokoje pełne eleganckich mebli i drobiazgów.

Ale to miejsce warto odwiedzić nie tylko dla obejrzenia jego wspaniałych wnętrz. Dla gości restauracji przygotowano dania związanych z tradycją kuchni staropolskiej, na esencji tego, co w tej kuchni najznamienitsze. Zarówno kulinarni tradycjonaliści, jak i poszukiwacze nowych smaków znajdą tu coś odpowiedniego dla siebie. W karcie przeważają dania kuchni staropolskiej, ale można tu znaleźć także potrawy będące pomysłami autorskimi Szefa Kuchni Janusza Pyry.

Na przystawkę zwaną tu zakąską warto sięgnąć po sałatkę z podkarpacką bryndzą. Niedoścignionym mistrzostwem jest bulionu drobiowo-wołowego z mini pierożkami faszerowanymi mięsem. Podobnie zresztą, jak i wyśmienity pieczony filet z kaczki na karmelizowanych jabłkach z wiśniami czy rozpływająca się w ustach pieczeń z jelenia z borowikami duszonymi w śmietanie, podana z kaszą gryczaną w cieście francuskim. Szef Kuchni chętnie sięga po comber królika, sarny, policzki wieprzowe, czy polędwiczki, z których powstają królewskie dania w ziołach, z dodatkiem palonego masła, z oryginalnymi dodatkami: soczewicą, buraczkami duszonymi w winie czy biszkoptem z… kaszy jaglanej. Ale spokojnie, znajdziemy tu także pierogi z mięsem i borowikami smażonymi na maśle.

turystyka smaki zielone eprocarpathia