Aktualności

Ksiądz Rafał Szykuła zaprasza serdecznie brać przewodnicką na mszę świętą, podczas której do leskiego kościoła zostanie wprowadzony duplikat Cudownej Ikony Matki Bożej Leskiej.

Losy pierwszej ikony nie są znane, wiadomo tylko, że w cerkwi w osadzie Posada Leska znajdowała się od 1570 r. Około wiek później pojawiła się nowa, którą w świątyni przechowywano do 1946 r. Gdy grekokatoliccy mieszkańcy miasta zostali przewiezieni na wschód, zabrali ze sobą ikonę, aby ich chroniła w drodze. Dotarli do Stryja na Ukrainie (150 km od Leska) i tam w cerkwi Zaśnięcia Przenajświętszej Matki Bożej ikona znalazła swoje miejsce w ołtarzu bocznym. Teraz parafia w Stryju przekazała do kościoła w Lesku taką samą ikonę w skali 1:1 (130 cm x 70 cm).

Kilka dni temu pielgrzymka (trzech księży i 50 osób) z Bieszczadów była w stryjskim sanktuarium. Na zakończenie wspólnie celebrowanej mszy św. w obrządku wschodnim, biskupi greckokatoliccy poświęcili ikonę i przekazali ją pielgrzymom.

Msza Święta odbędzie się w niedzielę, 30 lipca br., o godz. 11.30 w Lesku. Przewodnicy mile widziani na czerwono, w strojach przewodnickich.

Na zdjęciach:

- współczesny widok ikony (z archiwum Barbary Mrozek-Chrobak),

- widok rozebranej po II wojnie światowej drewnianej cerkwi w Podsadzie Leskiej (obecnie w granicach miasta Lesko),

- ołtarz w którym niegdyś umieszczona była ikona Matki Boskiej Leskiej

Źródło info: Gazeta Bieszczadzka

turystyka smaki zielone eprocarpathia