Aktualności

Konserwatorzy i renowatorzy zabytków z Podkarpackiego często narzekają, że ich koledzy po fachu z Małopolski chętnie szukają zleceń w naszym województwie, rozpychając się szczególnie przy tych ciekawszych czy kosztowniejszych. Warto więc czasami zauważyć sukcesy naszych „lekarzy zabytków”, którzy odnoszą je w ościennych województwach.

Spółka Kompleksowa Konserwacja Zabytków M. Filip A. Filip z Rzeszowa ma już ugruntowaną pozycję przy renowacji cennych obiektów w Lubelskiem. Prowadziła prace przy konserwacji detali kamiennych i sztukatorskich na elewacji katedry w Zamościu oraz szereg prac w klasztorze oo. Dominikanów w Lublinie przy ul. Złotej, m.in. przy elewacji dziedzińca wewnętrznego. Jej działaniem było także przywrócenie gotyckiej elewacji prezbiterium kościoła w Kraśniku oraz konserwacja malowideł ściennych w cerkwi greckokatolickiej w Szczebrzeszynie.

Kolejne uznanie to działanie firmy „Renowator” Henryk i Paweł  Madejowski z Radymna, która otrzymała zlecenie na prace przy drewnianej cerkwi greckokatolickiej z 1815 r. we wsi Królowa Górna k. Nowego Sącza. Pierwszy etap tych rozpoczętych niedawno robót to wzmocnienie fundamentów świątyni oraz nałożenie na nie izolacji przeciwwilgociowej.

turystyka smaki zielone eprocarpathia