- Szczegóły
- ProCarpathia
- Kategoria: Aktualności
- Utworzono: 03 wrzesień 2017
Prawdziwą osobliwością wsi Chłopice (powiat jarosławski) jest umieszczona nieopodal kościółka Wniebowzięcia NMP drewniana kaplica-dzwonnica z końca XVIII wieku (gruntownie odrestaurowana w latach 2007-2009). W 1850 r. została rozbudowana. Wewnątrz kaplicy zachowały się unikalne malowidła ludowe z XVIII w. obrazujące cudowne uleczenia i ratowania za sprawą "Pani Chłopickiej". Niezwykłe polichromie opisują cuda doznane przez ludzi, m.in. niejakiej Agnieszki Woyciechowskiej, chorującej na nogę, Aleksandra Podgórskiego, u którego nieustannie płynęła krew z nosa, Anny Kujałowiczowej, uwolnionej od opętania. Zachowanych 17 scen stanowi niezwykłe świadectwo ludzkiej wiary.
W XIX w. na sklepieniu umieszczono scenę Nawiedzenia św. Elżbiety. Z tej samej epoki pochodzi neogotycki ołtarzyk z obrazem ukazującym Matkę Bożą czczoną w Chłopicach. Po prawej stronie tablica informująca o kapłanach którzy byli kuratorami tutejszego kościoła od 1787 r. do II połowy XIX w.
Pod kaplicą znajdują się pochówki właścicieli tutejszych dóbr m. in. hrabiów Koziebrodzkich, w tym Władysława hrabiego Koziebrodzkiego, członka Rady Państwa, pisarza i posła na sejm (zm. 1893 r.).
Arkadiusz Bednarczyk