Aktualności

Dawna filialna cerkiew greckokatolicka Zaśnięcia Bogarodzicy we wsi Rudka (gm. Sieniawa), obecnie nieczynna kultowo. Stoi tuż przy dawnej murowanej cerkwi (obecnie kościół), na lekkim wzniesieniu, w centrum wsi.

Wybudowano ją w 1693 r. Przebudowana w XVIII w., m.in. nad babińcem wzniesiono wieżę-dzwonnicę. W 1924 r. wybudowano na jej miejscu (została przesunięta o ok. 20 m) dużą murowaną cerkiew, pod takim samym wezwaniem. Od tej pory stara przestała pełnić funkcje kultowe. Dopiero w 1958 r. remontowana po uszkodzeniach z czasów II wojny światowej. W 1986 r. mocno uszkodzona przez złamany dąb, zniszczeniu uległa wieża nad babińcem.

W latach 2011-2012 przeprowadzono generalny remont świątyni i dokonano częściowej jej rekonstrukcji. Nie odtworzona zniszczonej przez upadek drzewa XVIII-wiecznej wieży. W jej miejscu wykonano dach siodłowy, przypominający rozwiązania przestrzenne z czasu budowy świątyni. Prace wykonała firma Zakład Budowlano-Konserwatorski ARKADY Bogusław Buliński z Jarosławia.

Prace rekonstrukcyjne pozwoliły odtworzyć pierwotną formę świątyni, jednego z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury cerkiewnej na terenie płd.-wsch. Polski.

turystyka smaki zielone eprocarpathia