- Szczegóły
- ProCarpathia
- Kategoria: Aktualności
- Utworzono: 20 listopad 2017
Zamek w Dąbrówce Starzeńskiej (gm. Dynów, Podkarpackie) - położony nad doliną Sanu - to pozostałości warownej rezydencji z II połowy XVI w.
Pierwotną rezydencję wybudowano z cegły i kamienia na wyniosłym tarasie skarpy. Powstała ona na planie prostokąta. Znacznie rozbudowano ją w I poł. XVII w. Z tego czasu pochodziło północne skrzydło zamku o wymiarach 11 x 25 m, mury obwodowe od zachodu i południa oraz dwie narożne baszty. Kolejna rozbudowa miała miejsce na początku XVIII w., kiedy to uzupełniono wschodnią część murów. W wieku XIX powstało południowe i zachodnie skrzydło mieszkalne.
W 1789 wieś kupił Piotr Starzeński, a jego spadkobiercy zamieszkiwali posiadłość aż do 1945 r. W tym roku zabudowania zostały wysadzone przez oddział UPA. Do dziś przetrwały jedynie dwie baszty, przyziemie trzeciej oraz pozostałości murów budynków mieszkalnych.
Ruiny zamku wraz z kaplicą grobową Starzeńskich z XIX w. i otaczającym je parkiem krajobrazowym zostały wpisane do rejestru zabytków w 1968 r.
W czasie przeprowadzonych w 2010 r. na majdanie zamku wykopalisk archeologicznych odsłonięto dobrze zachowane kamienne piwnice znajdujących się tu wcześniej budynków i dworu.