Aktualności

We wsi Dąbrówka Starzeńska (gm. Dynów) znajdują się ruiny zamku Kmitów (XV w.), które otacza rozległy park pełen starych drzew. Rozbudowano go w kształcie prostokąta wraz z parkiem dzięki następnym właścicielom z rodu Stadnickich. Po nich zamek był w posiadaniu m.in. Czartoryskich, Ogińskich, później Podolskich i Parysów.

Ważną datą w dziejach zamku jest 20 styczeń 1789 r., kiedy to klucz dąbrówkowski z zamkiem za sumę 188 tysięcy złotych kupił hr. Piotr Starzeński. Na przełomie XIX I XX wieku na zamku rządzili Julia i Wojciech Starzeńscy. Po śmierci dobra przejął syn Juliusz żonaty z Marią Miączyńską (obydwoje utonęli w nurtach Sanu), a po nich do 1943 r. formalnym właścicielem był jego brat hr. Kazimierz Starzeński.

W II połowie XIX w. dobudowali oni dwór oraz przerobili zamkowe baszty na mieszkania. Rezydencja szczyciła się bogatą biblioteką oraz pokaźnym zbiorem dzieł sztuki. Po wybuchu II wojny światowej w dworze krótko przebywali Niemcy, a po nich do czerwca 1941 r. Rosjanie, potem znów Niemcy. Zamek zamieszkany był jeszcze do powojnia, służył bowiem jako schronienie przed UPA dla ludności polskiej. 25 lutego 1947 r. jeden z oddziałów UPA wysadził go w powietrze i podpalił.

W latach 2010-2012 w ruinach zamku prowadzone były wykopaliska archeologiczne. Obecnie fortalicjum pozostaje w stanie niezabezpieczonej ruiny. W jego pobliżu, na końcu alejki grabowej zachowała się neoromańska kaplica grobowa Starzeńskich z 1905 r.

 

fot. archiwalne: Widok na zachodnie skrzydło i północno-zachodnią basztę, przed II wojną światową [Narodowe Archiwum Cyfrowe, przedruk/reprint - Ilustrowany Kurier Codzienny]

rys. archiwalny: Widok zamku od strony południowo-zachodniej, rysunek rekonstrukcyjny sprzed II wojny światowej, autor nieznany.

turystyka smaki zielone eprocarpathia