Aktualności

Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie, murowana świątynia wzniesiona z fundacji ówczesnego właściciela miejscowości Onufrego Karsznickiego w 1829 r.

W latach 1946-1947 była przechowalnią sprzętów liturgicznych (ornaty, księgi, krzyże, lichtarze, obrazy, figury), zwiezionych z okolicznych cerkwi. Od 1949 r. wykorzystywana jako magazyn. W tym czasie zniszczeniu lub rozkradzeniu uległo całe wyposażenie świątyni.

W 2000 r. podczas silnych wiatrów kopuła cerkwi przechyliła się znacznie grożąc zawaleniem. Przegnicie konstrukcji kopuły spowodowało stopniowe zapadanie się jej do wnętrza świątyni. W 2004 r. powstało Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Cerkwi w Baligrodzie. W 2007 r. kopuła została zabezpieczona. W 2009 r., głównie dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uratowano kopułę, naprawiono dach i położona na nim nową blachę. Ponadto wzmocniono część murów i stropy w dwóch zakrystiach.

Obecnie cerkiew oprócz pokrytych blachą dachów i wzmocnionych murów, posiada witraże wykonane wg starych technologii, została również z zewnętrznej strony otynkowana i pomalowana, a teren odwodniony. Na remont świątyni wydano do tej pory ok. 2,2 mln zł.

Stowarzyszenie planuje wiernie odtworzyć wyposażenie wnętrza cerkwi - freski figuralne na ścianach oraz ikonostas (zachowała się jego rama, która wymaga odnowienia). Prowadzone są prace przy posadzce. Cały czas prowadzona jest zbiórka funduszy na konto Stowarzyszenia: 58 8642 1012 2003 1203 5694 0001

 

fot. wnętrza z https://www.facebook.com/CerkiewWBaligrodzie/?ref=br_rs

turystyka smaki zielone eprocarpathia