Aktualności

Pastewnik to jedyny w Polsce żywy skansen, gromadzący szereg zabytków architektury drewnianej z terenu Ziemi Przeworskiej. Znajduje się w Przeworsku, na lewym brzegu Mleczki, w pobliżu zespołu pałacowo-parkowego Lubomirskich tuż przy drodze międzynarodowej E40. Adres prosty: ul. Łańcucka 2.

Wśród szeregu zgromadzonych tu obiektów wyróżnia się zespół karczmy z zabudową towarzyszącą, którą stanowi dawny dom rodziny Krzanów - wzniesiony na przełomie XVIII/XIX wieku. Ten parterowy dom mieszczański z czterospadowym dachem krytym gontem obecnie zajmuje zaplecze kuchenno-gospodarcze.

Drugi budynek dzisiaj restauracja urzeka otwartym wnętrzem. Nie była to jednak od początku karczma tylko drewniana chałupa mieszczańska, którą dostosowano - poprzez wycięcie części ścian - do nowej funkcji.

Wystarczy jednak podnieść głowę znad zastawionego stołu i zobaczyć niezwykłą belkę zwaną sosrębem lub tragarzem w stropie. Pełniła dawniej funkcję ozdobną, na niej to umieszczano datę wzniesienia budynku, opatrywano go znakiem (gmerkiem) cieśli, czasami też nazwiskiem właściciela. Do dzisiaj występuje w drewnianym budownictwie regionalnym.

Na tym w przeworskiej karczmie znajdziecie datę 10 maja 1712 (!) i nazwiska właścicieli.

turystyka smaki zielone eprocarpathia