Aktualności

Po zakończeniu w roku ubiegłym prac przy przebudowie ul. 3 Maja, w marcu br. rozpoczęto roboty przy kolejnym odcinku miejskiego deptaku – ul. Kościuszki. Najpierw pojawili się tam archeolodzy z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Pierwsze wkopy wykonano pod wieżą farną spodziewając się tam natrafić na pozostałości najstarszego cmentarza w mieście. Jednak zamiast szczątków natrafiono na… średniowieczny topór. W rejonie wieży znaleziono też pozostałości dawnej konstrukcji ulicy: drewniane belki. Przez analogię można je porównać z datowaniem drewna z ulicy 3 Maja - drzewa użyte do wyłożenia tej ulicy ścięto pomiędzy 1690 a 1750 rokiem. W sumie w różnych wykopach odsłonięto starą drogę na długości ok. 18 metrów, drewniane belki mają do 2-3 metrów długości i widać na nich ślady użytkowania.

Z ziemi wydobyto już szereg monet (ok. 120), fragmenty ubioru (klamry, aplikacje, guziki) biżuterii, krzyżyki-zawieszki na szyję. Są też elementy kolorowej ceramiki, kości zwierząt hodowlanych, a także pojedyncze kości ludzkie. To ostatnie pozwala określić zasięg dawnego cmentarza przy kościele farnym.

Prace na ulicy Kościuszki powinny potrwać maksymalnie do końca kwietnia.

turystyka smaki zielone eprocarpathia