Aktualności

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej - jedno z bardziej znanych miejsc kultu w Polsce - obchodzi jubileusz 350-lecia. 3 maja 1668 r. na dróżki kalwaryjskie wyszli pierwsi pątnicy.

Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa, który po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej postanowił jak najwierniej przenieść w okolice Przemyśla miejsca związane z Męką Pańską. Kościół i klasztor franciszkanów wzniesiono na wzgórzu, 25 km od Przemyśla. Na otaczających sanktuarium wzniesieniach wybudowano kilkadziesiąt kaplic i połączono je dróżkami, o łącznej długości – obecnie - nieco ponad półtora kilometra. Najstarsze zachowane kaplice pochodzą z ok. 1825 r., na dróżkach pątniczych możemy odwiedzić 35 kaplic murowanych, 7 drewnianych i 5 rzeźbionych figur.

Kościół zachował pierwotny barokowy styl z. Z kolei bogato dekorowane ołtarze powstały w warsztacie rzeźbiarza lwowskiego Macieja Polejowskiego. W świątyni znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, który przeniesiono tu z kościoła w Kamieńcu Podolskim, kiedy to w 1672 r. miasto zdobyli Turcy.

Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej Kalwaria Pacławska nazywana jest Jerozolimą Wschodu, a dzięki obecność cudownego obrazu Matki Bożej nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który odbywa się każdego roku w sierpniu, gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego kraju.

turystyka smaki zielone eprocarpathia