Aktualności

Arboretum Bolestraszyce k. Przemyśla od lat świadomie inwestuje w ochronę nie tylko przyrody, ale i dziedzictwa kulturowego. Jednym z wielu zrealizowanych tu działań był plan uratowania drewnianej plebani z Jodłówki k. Pruchnika wybudowanej w 1922 r., a w 1934 r. przebudowanej i rozbudowanej.

Jest to duży budynek na planie prostokąta, czteroosiowy z trzema werandami. W bryle jest to obiekt jednokondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym z trzema werandami. W czasie II wojny światowej, kiedy w pobliskiej Świebodnej funkcjonował obóz przymusowej pracy, plebanię wykorzystywały wojska SS oraz Wehrmacht.

Obiekt został rozebrany i po przenosinach pieczołowicie odtworzony (zrezygnowano z murowanego podpiwniczenia). W zeszłym roku zakończono wszystkie prace. W dawnej plebanii umiejscowiony zostanie już niebawem punkt informacji turystycznej - będzie też służyła jako wejście i wyjście z ogrodu. W planach są także warsztaty kulinarne dzięki wybudowanej w jednym z pomieszczeń dużej kaflowej kuchni.

turystyka smaki zielone eprocarpathia