Aktualności

Grupa miłośników Beskidu Niskiego od 2012 r. prowadzi odbudowę zrujnowanej dzwonnicy przy niezachowanej drewnianej cerkwi greckokatolickiej w dawnej łemkowskiej wsi Polany Surowiczne (gm. Jaśliska), której mieszkańcy zostali wysiedleni po II wojnie światowej.

Przez pierwsze dwa lata ratowali mury, które były już pozbawione wszelkiej zaprawy, a ich wieńce rozsadzały dorodne drzewa. Prace prowadzili wyłącznie społecznie, organizując się poprzez kontakty osobiste oraz promocję projektu m.in. na Facebooku. W 2014 r. zakończyli pierwszy etap działań przykrywając dzwonnicę prowizorycznym dachem. Koszty materiałów i niezbędnych usług specjalistycznych przekroczyły 20 tys. zł, które zostały w całości pozyskane podczas społecznych zbiórek.

W 2015 r. rozpoczęli drugi etap działań, których celem było przywrócenie dzwonnicy oryginalnego dach-hełmu. W lipcu 2018 r. rozpoczęły się prace budowlane. Ale tutaj potrzebne już były usługi fachowców oraz materiały (m.in. drewno i blacha). Koszt całości to 40 tys. zł., z których zebrali nieco ponad połowę  sumy. O brakujące 15 tys. zł wystąpili do portalu crowdfundingowgo Wspieram.to  licząc na ofiarność społeczną. Zasada była prosta: otrzymają kwotę pod warunkiem, że projekt osiągnie przynajmniej 100% założonego celu. Jeśli zabraknie złotówki – nie dostaną nic. I udało się, na trzy dni przed końcem zbiórki kwota 15 000 zł była już „uciułana”. W 2018 r. „słowo stało się ciałem” - na dzwonnicy w Polanach Surowicznych pojawiła się nowa konstrukcja hełmu. 21 lipca br. zakończony został trzytygodniowy remont. Oszalowano izbicę oraz pokryto blachą dach. Prace blacharskie wykonała w sposób profesjonalny firma P. Romana Drąga z Długiego k. Jedlicz. Tym samym po ponad 7 latach została zakończona praca przy odbudowie dzwonnicy. Na zewnątrz pozostała jedynie obróbka okienek w izbicy, mamy nadzieję wykonać ją jeszcze w tym roku.

Na przyszły rok 2020 zaplanowano  budowę konstrukcji pod zawieszenie dzwonu i jego montaż.

Szczegółowe portfolio projektu jest dostępne pod adresem:

http://www.polanysurowiczne.waw.pl/Pliki/PortfolioPolanySurowiczneDzwonnica.pdf

turystyka smaki zielone eprocarpathia