- Szczegóły
- ProCarpathia
- Kategoria: Aktualności
- Utworzono: 02 wrzesień 2016

Ukazanie historii wielkich rodów arystokratycznych Polski i Litwy w okresie zmieniających się uwarunkowań społeczno-politycznych od XVI do XX wieku to główny cel Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbędzie się w dniach 8-10 września br. w Tarnobrzegu. Wstęp wolny.
Konferencja „Wielkie Rody na ziemiach polsko-litewskich XVI-XX w. Rozkwit-działalność-upadek-tradycja i pamięć” zostanie zorganizowana z okazji 25-lecia Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Jej pokłosiem będzie publikacja książkowa, w której znajdą się wszystkie wygłoszone referaty i wykłady oraz wnioski z dyskusji. Podczas konferencji zostaną przedstawione rody m.in. Radziwiłłów, Załuskich herbu Junosza, Zamoyskich, Leszczyńskich, Czapskich herbu Leliwa, Lubomirskich, Potockich, Matuszewiczów herbu Łabędź, Tarnowskich, Ossolińskich, Sobieskich.
Wśród tematów omawianych na konferencji będą m.in.:
- „Dzieje Radziwiłłów w perspektywie rodzinnej", wygłosi książę Maciej Radziwiłł,
- „Najstarsze rody ziemi sandomierskiej”,
- „Ostatnia generacja książąt Holsztańskich herbu Hippocentaurus w elitach władz Wielkiego Księstwa Litewskiego końca XV i XVI wieku”,
- „Załuscy herbu Junosza w XVII wieku. Geneza potęgi rodu w kolejnym stuleciu”,
- „Pamięć kresowych rodów Radziwiłłów, Pociejów i Sołtanów w pomorskim Waplewie Wielkim hrabiów Sierakowskich, niegdyś i obecnie”,
- „Przedstawiciele wielkich rodów w armii Królestwa Polskiego (1815–1830)”,
- „Polityczna, społeczna i kulturowa rola Tarnowskich z Dzikowa”
- „Litewska magnateria a Napoleon w 1812 roku”.
Konferencja odbędzie się w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega, dawnym pałacu hrabiów Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnicy miasta).
Prelegentami konferencji oraz prowadzącymi sesje naukowe będą naukowcy z uniwersytetów m.in. w Olsztynie, w Katowicach, Rzeszowie, Toruniu, Poznaniu, UJ w Krakowie, PAU z Krakowa, Fundacji Kossakowskich w Warszawie, Archiwum UJ w Krakowie, Zamku Królewskiego w Warszawie czy Instytutu Historii Litwy. Będą też przedstawiciele rodów magnackich, w tym Radziwiłłów, Tarnowskich, Matuszewiczów.
Organizatorami konferencji są: Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, zakład historii XIX wieku Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Związek Rodu Tarnowskich.